Witamy !



Jakie CB-radio, jaka antena, gdzie montować?

Sprzęt grający oraz komunikacja CB

Re: CB-radio

Postprzez danielrajszczak » 10 mar 2010 23:50:46

Absolutna inwigilacja! Na szczęście moja narzeczona ma specyficzne podejście do tego typu urządzeń (czyt. komora, radio, telefon, pilot, IR, BT... itd.) czyli po 2 tygodniach pyta się mnie gdzie jest jej ładowarka, albo jaki jest jej pin lub lepiej czy jest na pewno w Orange;))) I czy moje 511 to ta sama siec, hmmmm pytanie sumie nie głupie bo sie przepisałem.... A wracając do tematu CB, raczej mojej mamusi bardziej by się przydało z racji nadchodzących zmian;)))))))))))))))))))))))))))))

założenia posiadania CB i tu uwaga:
1. bo tak chcę
2. bo niedługo urodziny a to mój prezent
3. patrz p. 1
4. p. 1,2,3
5. na serio: 1,2,3,4

6. gdyby zaszła potrzeba pomocy
7. z ciekawości
8. bo sprawdzone rozwiązania przed 2k są najlepsze
9. popielniczka we Frocie B mi nie leży i muszę zagospodarować miesce
10. bo ma to babcia sąsiadka
11. bo mi się podoba
12. dostałem część instrukcji ze strefy 51 - oczekuję kodu końcowego
13. --------hmmmmmmmmmmmmmmm tego dnia dziwne rzeczy zdarzyły się (2 kolizje)
14. bo TAAK!!!
15. Lubię napromieniowanie falami UKF

Właściwie ze względu na różne aspekty oraz w/w powody 1-15;) a dokładnie ze względu na łączność wtedy gdy będę tego chciał oraz podsłuchowywanie;)

Pieczarki mierzące ciśnienie mam w sumie w D, tras mało i okazji do wsypy nie ma. W mieście, u nas, musiałbym być masochistą aby zamiast muzy słuchać te kody, jak za czasów dawnej rozgłośni harcerskiej;)

Wychodzi, że z ciekawości.
danielrajszczak
 

Re: CB-radio

Postprzez JJKILLER » 11 mar 2010 01:36:33

Daniel, po prostu CB się przydaje.
:mrgreen:


Autor postu otrzymał pochwałę
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Miód jest dla mięczaków , prawdziwi twardziele żują pszczoły
http://bynajmniej.pl/bynajmniej-to-nie-przynajmniej
Avatar użytkownika
JJKILLER
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4204
Obrazki: 13
Dołączył(a): 14 cze 2009 11:40:19
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 35
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: CB-radio

Postprzez Wookash » 11 mar 2010 08:48:19

JJKILLER napisał(a):Daniel, po prostu CB się przydaje.
:mrgreen:


Mnie zaraz po zakupie na trasie okolo 300km zwrocily sie koszty zakupu az 4x :mrgreen:
Wookash
 

Re: CB-radio

Postprzez yuby194 » 11 mar 2010 12:19:16

Kiedyś jechałem jakimś osobowym pojazdem (sedan), miał antene ML 145 na magnes postawioną na środku dachu, siedząc na tylnej kanapie, przy szybkości 130 km/h, widziałem jej koniec w tylnej szybie, trak więc skuteczność takiej anteny przy tej szybkośći i pobliskich szybkościach)... sami rozumiecie.
Ja bardzo długo w swojej octavce combi używałem aneteny helikalnej, gamma II, jakieś 125cm długości (oczywiście w dziurze w miescu radiowej) byłem bardzo zadowolony. Obecnie mam założonego tam bandytę, helikal 60 cm i żonie to wystarcza a ja skodą nie jeźdzę. :D

Gdybym miał longa, bez wachania wywierciłbym dzuirę w tylnej części dachu i tam zamontował antenkę, taką koło 1 m, ponieważ mam sporta, wiercenie dziury w środku dachu odpada, poza tym dość blisko jest antena radiowa, co ma wpływ na odbiór i nadawanie.

Co do triflexa, słyszałem różne opinie, ale dla mnie samo połączenie 3 anten w jedną jest chyba trochę dyskusyjne, wojowałem kiedyś ze spliterem i anteną CB i prawdę mówiąć/pisząc poległem, za cholerę nie chciało dobrze odbierać radio FM, dlatego w octavi antena radiowa powędrowała w dorobionej dziurze na przód pojazdu.
fale 11 metrów w radiu CB rozchodzą sie w polaryzacji pionowej, a triflex jest troche pochylony.

Nie jestem ani elektronikiem, tym bardziej krótkofalowcem, jak kolega Jarek, czy mój brat SP5IWV ale trochę liznąłem przy nim kiedyś tej wiedzy i teraz się wymądrzam :D . Uczono mnie, że dziura w dachu i osobne zasilanie z aku to podstawa - taka stara szkoła.
To jest tylko moja opinia i proszę jej nie brać do siebie. Jeżdżę własnymi samochodami i stać mnie na to, żeby je dziurawić :D


Parę osób, dziewczy w szczególności , zwracało sie do mnie o radę w temacie "prezent CB radio", dla chłopaków, czy mężów.
Wkurza mnie to, bo chcą uszczęśliwiać człowieka na siłę, a to przecież taka indywidualna sprawa, a potem ten facet ma się męczyć z takim prezentem.
Tak więc dobra rada, nie dajcie sobie robić takich prezentów, to Wy wybierajcie sobie radia i antenki, w zależności od zasobów finansowych i upodobań.
Pozdrawiam
YubY

Frota B/Sport 2,2 DTI '00/manual, K&N, polibuszowe podkładki 6cm + sprężyny Montka = lift ?", amory przód/tył IROMAN, BFG AT/MT 245/75R16, DW 12000 LBS


ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
yuby194
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1265
Obrazki: 4
Dołączył(a): 19 lip 2009 01:20:55
Lokalizacja: Duży Dół
Pochwały: 5
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Sport 1998-2004

Re: CB-radio

Postprzez Jarek sp3swj » 11 mar 2010 12:34:20

yuby194 napisał(a):... wojowałem kiedyś ze spliterem i anteną CB i prawdę mówiąć/pisząc poległem, za cholerę nie chciało dobrze odbierać radio FM, ...


Dlatego ta antena w "podstawce" ma specjalne filtry w tym wypadku to jest triplekser on zapewna odpowiednia separacje między zakresami pasm radiowych.

Zaletą sztwnych anten "ołówek" jest to ze one sie nie odstrajaja w funkcji szybkości.Kiedys robiłem pomiar wygietej anteny. Jak bede u kolegi to zabiore mu jakiegoś ML i sznurkiem ja odegniemy i zmierzymy - wcale się nie zdziwie że pomiary pojada tak mocno w bok że będzie miała gorsze parametry niz "ołówek"
/Jarek Poznań
4x4 zawsze najlepsze :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: CB-radio

Postprzez danielrajszczak » 11 mar 2010 12:49:31

Paczka z zestawem wysłana, jest w drodze do mnie;) Teraz zasilanie, kupić grube kable i podłączyć bezpośrednio do akumulatora, czy zastosować po drodze jakiś włącznik, bezpiecznik a może zakończyć gniazdem jak zapalniczka, będę miał takie bardziej uniwersalne gniazdo prosto z aku.
:?:
danielrajszczak
 

Re: CB-radio

Postprzez FROTERKA » 11 mar 2010 13:02:53

yuby194 napisał(a):antene na magnes postawioną na środku dachu, przy szybkości 130 km/h,

My mamy magnesówkę na dachu, przy szybkości 110 km/h się przewraca - automatyczny zwalniacz. :mrgreen:
...ja w tym czasie trochę pośpię, tym bezruchem się napieszczę...

Tak, mężczyźni jeżdżą lepiej niż kobiety. Ale ilu potrafi prowadzić auto w szpilkach...

Ogranicza mnie tylko pojemność i maksymalny moment obrotowy!

Po pierwsze: opony, po drugie: opony, po trzecie... kierowca !

Obrazek
Avatar użytkownika
FROTERKA
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 6111
Dołączył(a): 12 sie 2007 15:54:07
Lokalizacja: Poznachowice Górne
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: CB-radio

Postprzez Jarek sp3swj » 11 mar 2010 13:06:35

Koniecznie na kablu + PLUSOWYM bezpiecznik !!!

zobacz przykładowo kable do motoroli >> http://allegro.pl/listing/search.php?st ... tegory=446

[AKU+]o===BEZPIECZNIK========(przez komore silnika)========>> do radia

[AKU-]o====================(przez komore silnika)========>> do radia

Bezpiecznik tuż przy AKU !!!
Podobne oprawki na te bezpieczniki na kabel do kupienia w każdym sklepie elektronicznym i niektórych motoryzacyjnych.
Nie stosuj bezpieczników rurkowych.

... a w kabinie możesz sobie zrobic potem mały punkt dystrybucyjny... :mrgreen:
Załączniki
kabel moto.jpg
kabel moto.jpg (48.36 KiB) Przeglądane 466 razy
/Jarek Poznań
4x4 zawsze najlepsze :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: CB-radio

Postprzez yuby194 » 11 mar 2010 13:29:44

FROTERKA napisał(a):
yuby194 napisał(a):antene na magnes postawioną na środku dachu, przy szybkości 130 km/h,

My mamy magnesówkę na dachu, przy szybkości 110 km/h się przewraca - automatyczny zwalniacz. :mrgreen:


to co ja widziałem wtedy było na magnesie 160 mm, i jeździliśmy 190 km/h i się trzymało, ale w tylnej szybie widziałem wtedy prawie cała antenkę :D


ja pociągnąłem zasilanie kablem głośnikowym 2x2,5mm2 i jest dobrze
Pozdrawiam
YubY

Frota B/Sport 2,2 DTI '00/manual, K&N, polibuszowe podkładki 6cm + sprężyny Montka = lift ?", amory przód/tył IROMAN, BFG AT/MT 245/75R16, DW 12000 LBS


ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
yuby194
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1265
Obrazki: 4
Dołączył(a): 19 lip 2009 01:20:55
Lokalizacja: Duży Dół
Pochwały: 5
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Sport 1998-2004

Re: CB-radio

Postprzez danielrajszczak » 11 mar 2010 13:45:18

Do mechaniki drygu jakoś nie mam, ale elektryka czy elektronika już jest ze mną lepiej;) Nawet kiedyś dorobiłem kabel sygnałowy do lcd Maca, zamotałem to i pazłotkami ekranowałem... zadziałało. Obrazowo = najlepiej! Jakie parametry bezpiecznika, pewnie wyrażone w amperach, powinienem zastosować?
Co do pomysłu, że podczas tego podłączania zrobić gniazdo np. trójnik, szukam fajnego miejsca do wyprowadzenia. Szwagier ma Laguna'ę combi i tam France wpakowali w kilka ciekawych miejsc złączki, jedna zapalniczki, 2 w schowku, jedna w bagażniku i jeszcze pewnie gdzieś...Nie wspomnę iz jeden schowek na napoje jest chłodzony. Laga z 2003 roku.

A podczas poszukiwań znalazłem całkiem fajne rozwinięcia tematu:
http://www.cb-radio.info.pl/pl/cb_radio ... 3wodTFoJUg

oraz bardziej zwięźle:
http://kochajzycie.pl/news/061016_1.htm

a o ASC jest filmik, na końcu komentarz pozytywny ale czemy mam wrażenie, że do tego połowa ważnych informacji została wycięta?
http://www.cb-radio.info.pl/pl/cb_radio ... ki/43.html
danielrajszczak
 

Re: CB-radio

Postprzez JJKILLER » 11 mar 2010 15:41:04

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Miód jest dla mięczaków , prawdziwi twardziele żują pszczoły
http://bynajmniej.pl/bynajmniej-to-nie-przynajmniej
Avatar użytkownika
JJKILLER
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4204
Obrazki: 13
Dołączył(a): 14 cze 2009 11:40:19
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 35
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: CB-radio

Postprzez danielrajszczak » 13 mar 2010 23:02:42

No i przyszło, stan techniczny i wizualny REWELACJA. Jutro idę montować w miejsce popielniczki. Muszę z rana chwycić się za serce i wyrwać popielnicę, bo nie palę papierosów.. nie palę prawie wcale chyba, że z lufki;) ....

Kable za poradą z aku, potem bezpieka, potem rozgałęzienie zasilania - już jest tylko podłączyć i w poniedziałek na strojenie. Może złapię cos jutro.

Wielkość tego Presidenta, co mi poleciliście, jest naprawdę dżapańska - mogę to porównać do napędu FDD ze stacjonarnego komputera.
Ostatnio edytowano 13 mar 2010 23:41:14 przez danielrajszczak, łącznie edytowano 1 raz
danielrajszczak
 

Re: CB-radio

Postprzez Wookash » 13 mar 2010 23:07:49

Jak juz bedziesz wycinal popielniczke pod radio zrob fotorelacje i zamiesc na forum bo tez sie przymierzam tam radio wkleic to bedzie latwiej :)
Wookash
 

Re: CB-radio

Postprzez Kogut » 13 mar 2010 23:30:10

Też tam chciałem włożyć (Alana 109), niestety trochę wystaję bo z tyłu jest bodajże tunel którego ruszyć nie można i w dodatku dwa "wsporniki" jeden podtrzymuje radio a do drugiego przykręcana jest ta śrubka w popielniczce.
Ostatecznie rozmyślam przykręcenie do sufitki ale mam obawy co do majtania się kabla podczas terenowych szaleństw :killer:
Avatar użytkownika
Kogut
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 1537
Obrazki: 0
Dołączył(a): 22 gru 2007 19:39:44
Lokalizacja: Sochaczew
Pochwały: 3
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Re: CB-radio

Postprzez danielrajszczak » 13 mar 2010 23:38:33

Właśnie, podsufitka chodzi mi po głowie, do tego dokupić konsole lub coś w tym stylu.. jeszcze nie wiem, ale.. ;)))
Fajnie by było korzystać z radia z góry, taki szpan a'la kaczka.. Kiedyś oglądałem taki amerykański film o kierowcy ciągnika siodłowego. Sięgamy do góry, czyż to nie fajne?

A na poważnie prezes ma swojego Presidenta własnie w miejsce popielnicy włożonego. Co do fotorelacji - będzie bogata i odpowiednio napisana, bo będę walczył siłą woli i młotkiem.
danielrajszczak
 

Re: CB-radio

Postprzez Jarek sp3swj » 13 mar 2010 23:39:54

Ja niestety tylko zamieściłem fotke gotowego efektu. Ale planuje rozkręcać konsote - to zamieszczę fotki. Do cięcia plastiku zwyczajny brzeszczot a do piłowania i wygładzania grube piliniki do drewna.
Jak sobie wyznaczysz linię cięcia - oklej miejsce taśmą klejącą - będiesz wiedział jak ciąć by nie przesadzić.

Tam jest mało miejsca - na krótkie - radio z tyłu jest taki blaszany wspornik dlatego radio LAFAYETTE jako chyba najkrótsze na rynku sie tam mieści z dopchaniem na hama. Uchwyt mocujacy radia mam przykręcony do kieszeni radia.

powtórka foto - widac radio jest szeresz od popielniki o 2 cm i wycięty plasik musi być :twisted:

[img]http://www.opelfrontera.pl/forum/download/file.php?id=155[/img]

Wada zamocowania jest brak dostępu do gniazdka słuchawkowego - czasami kiedys jeździłem ze słuchawką... by córka nie słuchała K H P i innych słowotworów.... Może kiedyś zamontuje głosnik zewnętrzny to wyposaże go w gniazdo na słuchawki.


Jakbys montował kable to zobacz czy nie masz gdzieś rdzeni przecizakłócenioweych pod ręką
http://www.allegro.pl/listing/search.ph ... B3ceniowy+
załóż je na kable - napewno sie przydadza....

Antene umieśc jak najdalej od metalowych elementów możliwie na środku blachy

Powodzenia w montażu... a może jednak wiercony montaż antenki :-)
Ostatnio edytowano 14 mar 2010 00:02:08 przez Jarek sp3swj, łącznie edytowano 1 raz
/Jarek Poznań
4x4 zawsze najlepsze :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: CB-radio

Postprzez danielrajszczak » 13 mar 2010 23:59:51

Mam nadzieję to wepchnąć ale nie rozwalę oryginału naszej Fredki bez pewności. Podaję wymiar radia President JOHNY II ASC/ HARRY II: chyba najważniejszą jest długość/głębokość 168mm samej puszki, szer 115mm i wys.35mm. Za radyjkiem jest złącze anteny o dł. ok.45mm.

Nie wiem czy mam dobry pomysł lecz wcześniej powtykam druty w celu pomiarów...
danielrajszczak
 

Re: CB-radio

Postprzez Jarek sp3swj » 14 mar 2010 00:07:24

... chyba jednak nie przeklikałeś wątku "radiowego" od początku :glaszcze:

Obrazek

a to nowe...
Obrazek
/Jarek Poznań
4x4 zawsze najlepsze :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: CB-radio

Postprzez danielrajszczak » 14 mar 2010 00:25:28

Klikałem ale chyba zbyt pobieżnie. Aaaa... własnie miałem zapytać o dl. tego radia LAFAYETTE.. ;)))) Czyli wszystko jasne - chyba nie da rady. Temat na górną a'la konsolę... Stworzę coś la szkielet i w ten zamocuję radio. Taka mam dziś myśl z którą idę się przespać.

A prezes ma tak:
viewtopic.php?f=6&t=52&start=100
Na dół przy poście i prawie nie wystaje.............
Ostatnio edytowano 14 mar 2010 00:37:58 przez danielrajszczak, łącznie edytowano 1 raz
danielrajszczak
 

Re: CB-radio

Postprzez JJKILLER » 14 mar 2010 00:36:19

Kogut napisał(a):...rozmyślam przykręcenie do sufitki ale mam obawy co do majtania się kabla podczas terenowych szaleństw :killer:

Ja zamontowałem pod sufitem (fotka 2 strony temu), a problem dyndającego kabelka rozwiązałem w sposób taki że:
otworzyłem wtyczkę, obciąłem nieco kabla (ten prosty odcinek) i wtyczkę przylutowałem zaraz za pierwszym zwojem, tak samo zrobiłem od strony gruchy. Od razu po wyjściu z gruchy zaczynają się zwoje przewodu, tym samym przewód jest krótszy blisko 15cm i od gruchy do radia jest prawie poziomo, a że radio blisko giemby to tyle co zostaje tej części zwojowanej w zupełności wystarcza (a przecież przewód jest zwojowany to i jeszcze się da rozciągnąć na tyle ze i ci z tyłu gadać mogą, a poza tym złodzieje nie widzą radia bo ilu z nich szuka czegoś pod sufitem :lol:
Ostatnio edytowano 14 mar 2010 00:42:18 przez JJKILLER, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Miód jest dla mięczaków , prawdziwi twardziele żują pszczoły
http://bynajmniej.pl/bynajmniej-to-nie-przynajmniej
Avatar użytkownika
JJKILLER
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4204
Obrazki: 13
Dołączył(a): 14 cze 2009 11:40:19
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 35
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Audio i CB



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości