Witamy !



Poszukuję informacji o Rumunii

Poszukuję informacji o Rumunii

Postprzez yodash » 10 mar 2014 09:56:32

Witam,

Od długich lat Rumunia mnie wzywa, opierałem się jej ze względów finansowo-matrymonialnych (moja żona jakoś nie jest zbyt chętna ;) ) lecz nareszcie się udało! Planuję wyjazd na majówkę w Karpaty. Chętnie przyjmę każdą pomoc w planowaniu trasy, mam parę gps-tracków od różnych ludzi w tym także motocyklistów. Rumunia była wałkowana wiele razy więc mniej więcej wiadomo co warto zobaczyć ale mi bardziej chodzi o to KTÓRĘDY to zobaczyć :) chodzi o to żeby ilość kaemów po czarnym zmniejszyć do niezbędnego minimum i żeby zmieścić się w 6-9 dni razem z trasą z Krakowa. W zamian za informację gwarantuje że odwdzięczę się solidnym trackiem z porządnym komentarzem (gdzie, jakie głębokie błoto znajdziemy i gdzie jest gorzej, a wiadomo że im gorzej tym lepiej). Spać mam zamiar u misia (mam nadzieję że pod jego nieobecność) czyli namiot oraz namiot dachowy w drugim aucie gdzieś w gruntach.

Każde info mi się przyda więc jak tylko ktoś ma czas to niech coś napisze :)
yodash
 

Re: Poszukuję informacji o Rumunii

Postprzez Lady_Killer » 10 mar 2014 10:24:03

Może sobie tutaj poczytaj: http://forum.opelfrontera.pl/viewtopic.php?f=110&t=13545 i popytaj tych którzy byli :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Lady_Killer
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2115
Obrazki: 5
Dołączył(a): 28 lip 2009 19:25:46
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 2
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Poszukuję informacji o Rumunii

Postprzez adrianee36 » 10 mar 2014 14:33:08

ja byłem rok temu z kolegami z forum, i wiem tylko tyle :

a) zeby cos wiecej zobaczyc przydałoby sie 14dni
b)za nic w swiecie nie pojechałbym tam gdzie bylismy sam.
Avatar użytkownika
adrianee36
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 3030
Obrazki: 3
Dołączył(a): 24 lis 2010 21:36:46
Lokalizacja: chełmek
Pochwały: 9
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Poszukuję informacji o Rumunii

Postprzez RudeBoy » 10 mar 2014 16:05:20

Po pierwsze to rozumie, ze się wybierasz na długi majowy weekend? Z tego co piszesz chcesz bardziej offrodowo niż asfaltowo więc:

Na początku maja w Karpatach Rumuńskich może być baaaaardzo zimno. Bardzo to znaczy w nocy temp. mocno na minusie. W wielu miejscach śnieg uniemożliwiający przejazd.
Pomijając już totalnie offroadowe szlaki nawet taką Transfogaraska szosę do ruchu w zeszłym roku otwarto dopiero w czerwcu :)
Więc albo liczysz się z tym, że będziesz miał ciężko z elementami hardcoru i zmarzniesz albo wysoko wjeżdżał nie będziesz. Jedziecie w dwa auta? Jakieś wyciągarki macie?

W Rumunii miejsc do offroadowej turystyki jest tyle, że nie sposób odpowiedzieć na pytanie którędy :D Musisz sobie określić co chcesz zobaczyć ile masz czasu i sobie trasę skroić.
Na konkretne tracki zajebistych tras objechanych przez kogoś raczej nie licz... No chyba, że masz jakiś kumpli od piwka, którzy Ci takowe dadzą... ale to nic.

Do maja jeszcze kupa czasu musisz sobie kupić:
- przewodnik po Rumunii
- mapy turystyczne wybranych rejonów (na prawdę wygodnie mieć papierową mapę)
- zorganizować sobie dobry system nawigacji: Gramin, OziExplorer czy coś w ten deseń

Wybierasz punkty które chcesz odwiedzić i z wielką frajdą przez kilka miesięcy przy użyciu Google Earth, rumunskiego geoprtalu, map i przewodnika sam sobie trasę wytyczasz.

Ja jadę z nów do Rumunowa w sierpniu i trasę już zaczynam układać.
Jak będziesz miał konkretne pytania to pisz tu...
Grzechu

I would rather push my Land Rover than drive a jeep
jest Land Rover Discovery II Td5 - miłość przyjdzie z czasem
była Frontera B Sport 2.2dti - lift 3" + BL 1" BFG MT KM2 32", stal, winch, osłony i inne fanty
Avatar użytkownika
RudeBoy
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 7357
Obrazki: 21
Dołączył(a): 17 kwi 2011 00:58:19
Pochwały: 91
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: Poszukuję informacji o Rumunii

Postprzez yodash » 11 mar 2014 14:57:44

Dzięki za dobre rady :)

Wybieramy się w dwa auta ja plus dyskoteka na emtekach z winchem, ja mam już wincha na warsztacie i zamówioną w laserowni płytę która powinna pasować jak ją tylko pospawam (wierzę że się uda! bo kartony przymierzałem pół dnia :D ). Ekipa z dyskoteki już Rumunie zaliczała ale raczej boczkiem bo na trasie do Albanii. Elementy hardcoru w postaci chłodnych nocy nawet mile widziane bo niestety nie zdążyliśmy z kolegą na Winter Camp na Turbaczu tej zimy więc sobie chętnie odbijemy ;).

Wiem, że ludzie niechętnie udostępniają tracki z GPS (pewnie często nie są świadomi, że za pomocą Oruxa można zrobić coś takiego fajnego) ale liczę, że znajdą się jacyś życzliwi. Dokładne mapy już mamy skalibrowane pod Ozi i Oruxa (kolega jest mapiarzem hobbystą i się tym zajął). Mamy lekki dupościsk w sprawie misiów, podobno dzikie psy potrafią też być nieprzyjemne ale może jakoś to będzie?

Przygotowani na zalegający gdzieniegdzie śnieg jesteśmy, ale nie przypuszczałem, że te temperatury aż takie niskie ;) zakładałem że w nocy może spaść do 0-5 st. na plusie. Proszę o info od kogoś kto organoleptycznie sprawdził temperature w namiocie w maju jaki śpiwór zabrać :)
yodash
 

Re: Poszukuję informacji o Rumunii

Postprzez RudeBoy » 11 mar 2014 15:21:33

Dwa lata temu w maju było pięknie i ciepło. Kumpel był i mówił, że tylko raz było w nocy -1. W zeszłym roku w maju w wyższych partiach była regularna zima.
Misiów no.. lepiej się trochę bać i uważać. W Rumuni żyje 5500 niedźwiedzi :mrgreen: Tak że trzeba do pewnych zasad się stosować. Ja widziałem w zeszłym roku 5 niedźwiadków na raz :)
Bezpańskie psy... ten problem istnieje w zasadzie tylko w miastach/wsiach i to bardziej na południu i wschodzie. Poza tym sporą część Rumuni już wtłukli. W zasadzie można się tym tematem zupełnie nie przejmować. Za to uważać należy na wszechobecne w górach psy pasterskie wielkości małej krowy. Potrafią gonić samochód i gryźć zębami opony. Mnie przerażały i z ich powodu nie wyobrażam sobie pieszej turystyki tam.

Co do tracków z GPS. Sprawa jest prozaiczna. Nikt nie udostępnia tego w necie bo historia zna setki przypadków, że potem takimi trackami są organizowane imprezy komercyjne. Ktoś zwyczajnie na cudzej pracy zarabia.
Grzechu

I would rather push my Land Rover than drive a jeep
jest Land Rover Discovery II Td5 - miłość przyjdzie z czasem
była Frontera B Sport 2.2dti - lift 3" + BL 1" BFG MT KM2 32", stal, winch, osłony i inne fanty
Avatar użytkownika
RudeBoy
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 7357
Obrazki: 21
Dołączył(a): 17 kwi 2011 00:58:19
Pochwały: 91
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: Poszukuję informacji o Rumunii

Postprzez adrianee36 » 11 mar 2014 16:09:07

dobra rada na niedzwiedzie to nie "zanęcać" :D odpadkami jedzenia itp.
Avatar użytkownika
adrianee36
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 3030
Obrazki: 3
Dołączył(a): 24 lis 2010 21:36:46
Lokalizacja: chełmek
Pochwały: 9
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Poszukuję informacji o Rumunii

Postprzez yodash » 11 mar 2014 16:18:07

Dla potomnych: Jak ściągnąć dokładną mapę w jpg na dysk.

1. Jeśli chodzi o Rumunię polecam http://www.karpaty.travel.pl/index.php? ... ws&fn_id=3
2. Znajdujemy interesujące nas pasmo górskie np. http://www.karpaty.travel.pl/mapa_rumunia_bihor.php
3. W Firefox klikamy Menu/Dla twórców witryn/Sieć i klikamy na ramkę z mapką
4. Klikamy dowolnego jpg prawym klawiszem i wybieramy "Kopiuj URL"
5. Otwieramy nową kartę i wklejamy adres, naciskamy enter, ładuje nam się jeden kafelek
6. Zaznaczamy adres www od początku aż do ukośnika PRZED "TileGroup0" czyli np. http://www.karpaty.travel.pl/mapa_bihor/ i kopiujemy
7. W innej karcie odpalamy sobie stronkę http://ophir.lojkine.free.fr/dezoomify/dezoomify.html i w wolne pole wklejamy adres i klikamy "Wyślij zapytanie"
8. Naszym oczom ukazuje się cała mapa w postaci jednego jpg. Klikamy prawy klawisz myszy i zapisujemy obrazek na dysk. UWAGA! Ten obraz jest duży i jego zapis i obróbka może chwilę potrwać.

Mamy mapę na kompie w wersji offline (możemy ją zabrać ze sobą na laptopie, tablecie, smartfonie w podróż). Tak pobrany obraz można skalibrować do programu mapowego ale to już nieco więcej pracy.
Akurat wspomniany Bihor nie jest najlepszy bo ta mapa jest nieco przestarzała ale jako przykład się nadaje ;)
yodash
 


Powrót do Nasze podróże



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość