Witamy !



Czarnogóra/Albania 08.2011

Czarnogóra/Albania 08.2011

Postprzez dida » 13 lip 2011 11:10:20

Witam

Wybieram się na 2 tygodnie na wakacje stacjonarno-objazdowe Czarnogóra - Albania. Przeczytałem chyba wszystko na ten temat, jednak nadal mam pewne wątpliwości.
I tu pytania (przede wszystkim chyba do guru BALKANDRIVERa, który, mam nadzieję, jeszcze nie wyjechał do Kosowa).
Jedziemy jedną Frotą z trójką dzieci z zamiarem nocowania częściowo pod namiotami, szczególnie w Albanii. I tu kilka wątpliwości dotyczących tego kraju:
• czy wzdłuż linii brzegowej można się swobodnie rozbijać na dziko, czy jest to źle widziane/nielegalne/ścigane
• co powinienem wziąć poza standardowym wyposażeniem, które biorę na np. Mazury? Mam na myśli np. zbiorniki na wodę lub inne takie rzeczy, które okażą się niezbędne dopiero na miejscu
• rozumiem, że żywności nie ma sensu ciągnąć, że wszystko można kupić na miejscu bez uszczerbku na portfelu?
• gotówka najrozsądniej na miejscu z bankomatów?
• czy macie może jakieś szczególnie polecane miejsca na nocleg nad albańskim morzem, gdzie jest spokojnie i ładnie?

Z góry dziękuję za informacje
dida
 

Re: Czarnogóra/Albania 08.2011

Postprzez FROTERKA » 13 lip 2011 11:53:05

Moje info jest sprzed dwóch lat ale może sytuacja w Albanii nie zmieniła się na gorsze. :D
Spaliśmy na dziko lub po dogadaniu się z gospodarzem terenu bez żadnych problemów. Warto wziąć ze sobą polskie piwo. :wink:
Zbiornik na wodę to bardzo przydatna rzecz. Tam jest bardzo ciepło i woda od słońca podgrzana w sam raz na mycie garów lub mycie się.
Nie wiem, jak teraz ale wtedy ceny takich przekąsek jak kebab, pizza, byrek to było ok. 2-3 zł, ceny w sklepach podobne do naszych, w ogóle nie opłacało się ciągnąć żarcia.
Sprawdź, jakie masz opłaty w swoim banku. Mnie bezgotówkowe (terminale są prawie na każdej stacji i w większych sklepach) nie kosztowały nic, tylko z bankomatu wypłacałam trzy razy i to kosztowało w sumie ok.25 zł.
...ja w tym czasie trochę pośpię, tym bezruchem się napieszczę...

Tak, mężczyźni jeżdżą lepiej niż kobiety. Ale ilu potrafi prowadzić auto w szpilkach...

Ogranicza mnie tylko pojemność i maksymalny moment obrotowy!

Po pierwsze: opony, po drugie: opony, po trzecie... kierowca !

Obrazek
Avatar użytkownika
FROTERKA
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 6111
Dołączył(a): 12 sie 2007 15:54:07
Lokalizacja: Poznachowice Górne
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Czarnogóra/Albania 08.2011

Postprzez Balkandriver » 13 lip 2011 20:45:48

dida napisał(a):Witam
I tu pytania (przede wszystkim chyba do guru BALKANDRIVERa, który, mam nadzieję, jeszcze nie wyjechał do Kosowa).

Już jedną nogą , a mentalnie wszystkim - już tam jestem :)
- Froterka właściwie Ci odpowiedziała, można swobodnie się rozbijać, pytając właściciela ziemi o pozwolenie, niestety w zakresie dzikości plaż zmieniło się i to dużo na niekorzyść. Na niekorzyść przyrody oczywiście. Choć są jeszcze naprawdę dzikie miejsca, gdzie pelikany zawracają.
- nie ciągnij żywności, wszystko kupisz na miejscu - delektuj się serami i nigdy nie wylewaj zalewy, choć wygląda czasem obleśnie. Chyba, że lubisz śledzika po gdańsku, szprotkę w oleju (puszki), to weź, tam nie kupisz. Ale za to kupisz małże, ośmiorniczki, rybki (wcześnie rano).

Z wyposażenia - weźcie zamiast tradycyjnych śledzi i wątłych szpileczek sprzęta do wbicia i zakotwienia namiotu w skalne podłoże, nieważne, że plaża, możesz natknąć się na skałkę 10 cm pod piachem, a już poza plażą prawie na pewno.
Kup płachtę 3x4m, ekspandery i 2 maszty + linki odciągowe, żeby zrobić sobie zadaszenie (że nie powiem - zrób roletę), to da Ci cień.
No i drobiazg - ręczniki, które przeznaczysz tylko do słonej wody morskiej. Za chwilę będą sztywne i nie wytrzesz się nimi pod prysznicem, nawet słodkim.
Klapki do wody - jak trafisz na plażę skalistą lub żwirową - dzieciaki tego nie przeżyją bosymi stopami. Do tego jeżowce, w porównaniu z Chorwacją są ich śladowe ilości, ale są.

Miejsca szczególne - mam , ale nie na jedno auto z dziećmi. Poza tym, sorry, nie zdradzam.
Bywam tam u zaprzyjaźnionych ludzi tylko sam z rodziną. Takie nasze oazy.

Dla niektórych Llogara, Dhermi, Himara i tym podobne kurorty są szczytem marzeń, dla nas nie.
Polecam Borsh. jeszcze nie skomercjalizowane (jeszcze!) , ale sympatyczne, łączące dwie wspaniałe drogi - górską :>: i nadmorską :>: :<:
Każdy ma inne preferencje.

Cóż mogę polecić - jak dzieciaki podrosną - jechać ze mną, ale wtedy, to już chyba "bjutiful Albanija , baj, baj!"
Pozdrawiam i życzę Wam zdrowego spojrzenia na ten kraj

BALKANDRIVER
Frontera 2.8 TDi - Long Distance Voyager
http://www.fotolandia4x4.com -> relacje, zdjęcia, filmiki
http://chomikuj.pl/balkandriver -> Mój chomik (nie tylko) Wędrowniczek
Spieszmy się kochać szuter, bo tak szybko odchodzi.
Avatar użytkownika
Balkandriver
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 1669
Obrazki: 63
Dołączył(a): 07 lip 2007 18:11:13
Lokalizacja: Smokogród
Pochwały: 8
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: Czarnogóra/Albania 08.2011

Postprzez maju » 14 lip 2011 10:28:27

dida napisał(a):• czy macie może jakieś szczególnie polecane miejsca na nocleg nad albańskim morzem, gdzie jest spokojnie i ładnie?

Szeroka plaża, gdzie można spotkać innych 4x4, lecz spokojna bo poza miastem.
http://maju.transalpclub.pl/wyprawy/2009albania/slides/IMG_4602.html
40° 10.080'N
19° 35.215'E

Polecam Google Earth - zdjęcia satelitarne ziemi.
Przeglądając zdjęcia okolicy którą chce się objechać, można na nich wypatrzeć ciekawe rzeczy.
Avatar użytkownika
maju
Admin
Admin
 
Posty: 599
Obrazki: 0
Dołączył(a): 20 wrz 2007 09:38:57
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 1
Województwo: Dolnośląskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Re: Czarnogóra/Albania 08.2011

Postprzez dida » 14 lip 2011 10:39:32

Dziękuję bardzo za odpowiedzi, oczywiście się na Was nie zawiodłem :) Kilka Waszych cennych uwag na pewno przyda mi się na miejscu.

A skoro tak dobrze idzie to przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanie:
• jakie mapy tradycyjne? czy można kupić w Polsce w miarę aktualne mapy, czy tylko na miejscu?
• czy do gps igo w telefonie można kupić mapy tamtych terenów? ewentualnie czy polecacie jakieś inne rozwiązanie gps na południe Europy (najchętniej w rozsądnej cenie)?

Z góry dziękuję i pozdrawiam
dida
 

Re: Czarnogóra/Albania 08.2011

Postprzez maju » 14 lip 2011 11:02:16

dida napisał(a):• jakie mapy tradycyjne? czy można kupić w Polsce w miarę aktualne mapy, czy tylko na miejscu?
• czy do gps igo w telefonie można kupić mapy tamtych terenów? ewentualnie czy polecacie jakieś inne rozwiązanie gps na południe Europy (najchętniej w rozsądnej cenie)?

Mapa tradycyjna, najlepiej w miarę dokładna aby były interesujące nas małe, górskie drogi.
Osobiście zawsze i wszędzie jeżdżę z GPSem który wspomaga tradycyjną nawigację, a dodatkowo zapisuje ślad czyli całą historię mojej jazdy.
Avatar użytkownika
maju
Admin
Admin
 
Posty: 599
Obrazki: 0
Dołączył(a): 20 wrz 2007 09:38:57
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 1
Województwo: Dolnośląskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Re: Czarnogóra/Albania 08.2011

Postprzez Balkandriver » 14 lip 2011 21:23:56

Co do map - u nas możesz zerknąć na Freytag & Berndt, dla standardowego zastosowania jest niezła, choć kilometraże się nie zgadzają. Ale to dla nas żaden problem, dla rowerzystów ma to znaczenie.
Nie wiem, czy GiziMap (węgierska) nie wypuściła czegoś w kwestii Albanii.
Jest też niemiecka - Wydawnictwo Reise. Do eksploracji gówniana, ale zaleta tej mapy, to naniesione zabytki, nawet stare kulle (chociaż spróbuj znaleźć tę w Maćukull lub święte wzgórze Króla Zogu), ale postęp jest.
Wczoraj dowiedziałem się, że iGo ma już bardzo , ponoć, dobre mapy.
Nie wiem, bo z GPS`em się nie zaprzyjaźniłem.
Nasz GPS, to ludzie tam, którzy znają okolice (są dla nas najlepszymi informatorami) i drążenie kozich ścieżek, na zasadzie - zobaczymy, gdzie dojedziemy.
Jeżeli jedziesz turystycznie - w zupełności wystarczy to, co sugeruje Maju.

Pozdrawiam

BALKANDRIVER
Obrazek
Frontera 2.8 TDi - Long Distance Voyager
http://www.fotolandia4x4.com -> relacje, zdjęcia, filmiki
http://chomikuj.pl/balkandriver -> Mój chomik (nie tylko) Wędrowniczek
Spieszmy się kochać szuter, bo tak szybko odchodzi.
Avatar użytkownika
Balkandriver
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 1669
Obrazki: 63
Dołączył(a): 07 lip 2007 18:11:13
Lokalizacja: Smokogród
Pochwały: 8
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: Czarnogóra/Albania 08.2011

Postprzez magnes » 14 lip 2011 22:40:47

Balkandriver napisał(a):Cóż mogę polecić - jak dzieciaki podrosną - jechać ze mną,


Hmm... mam nadzieję, że jedno _nie_podrośnięte też da radę... :wink:
magnes
 

Re: Czarnogóra/Albania 08.2011

Postprzez dida » 18 lip 2011 10:24:54

maju napisał(a):Szeroka plaża, gdzie można spotkać innych 4x4, lecz spokojna bo poza miastem.
http://maju.transalpclub.pl/wyprawy/2009albania/slides/IMG_4602.html
40° 10.080'N
19° 35.215'E
Opis pod koniec tego dnia i dzień kolejny

@maju - dzięki, oczywiście zapoznałem się już jakiś czas temu z Waszym opisem, można powiedzieć, że zainspirowałem :) Dzięki za współrzędne, bardzo możliwe, że tam zawitamy.

Balkandriver napisał(a):Co do map - u nas możesz zerknąć na Freytag & Berndt

@Balkan - dzięki, już zakupiłem :)

pozdrawiam
dida
 

Re: Czarnogóra/Albania 08.2011

Postprzez FROTERKA » 25 lip 2011 12:43:02

...ja w tym czasie trochę pośpię, tym bezruchem się napieszczę...

Tak, mężczyźni jeżdżą lepiej niż kobiety. Ale ilu potrafi prowadzić auto w szpilkach...

Ogranicza mnie tylko pojemność i maksymalny moment obrotowy!

Po pierwsze: opony, po drugie: opony, po trzecie... kierowca !

Obrazek
Avatar użytkownika
FROTERKA
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 6111
Dołączył(a): 12 sie 2007 15:54:07
Lokalizacja: Poznachowice Górne
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Czarnogóra/Albania 08.2011

Postprzez dida » 27 lip 2011 11:34:40

Dzięki za ciekawy link. Tym bardziej nie mogę się doczekać wyjazdu - to już za kilka dni :)
dida
 

Re: Czarnogóra/Albania 08.2011

Postprzez FROTERKA » 27 lip 2011 11:38:01

:4lk:
...ja w tym czasie trochę pośpię, tym bezruchem się napieszczę...

Tak, mężczyźni jeżdżą lepiej niż kobiety. Ale ilu potrafi prowadzić auto w szpilkach...

Ogranicza mnie tylko pojemność i maksymalny moment obrotowy!

Po pierwsze: opony, po drugie: opony, po trzecie... kierowca !

Obrazek
Avatar użytkownika
FROTERKA
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 6111
Dołączył(a): 12 sie 2007 15:54:07
Lokalizacja: Poznachowice Górne
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998


Powrót do Nasze podróże



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości