Witamy !



[A] Zapieczone tłoczki hamulcowe

[A] Zapieczone tłoczki hamulcowe

Postprzez brum » 27 kwi 2009 18:27:13

Sprawa jest :mrgreen:
Rozebrałem dziś przednie zaciski bo kołami się nie dało zakręcić jak Frota była na podnośniku.
Prawy zacisk zapieczony strasznie, trzeba było walczyć z zaciskiem bo śruby w prawadnicach się zapiekły. Prawy i lewy tłoczek zapieczony i to bardzo nie wracały się dodatkowo uszczelniacze tłoczka popękane są. Popsikałem WD i się poprawiło. Hamulce narazie brzytwa :mrgreen:

I pytanie. Da to się jako zreperować? Są jakieś zestawy naprawcze tego?
3.0 V6... '97...Federal Couragia MT 32", przedni most sztywny, winda, zderzak a'la Calmini, Snorkel, AVM...
Obrazek
Avatar użytkownika
brum
Maruda
Maruda
 
Posty: 9336
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:47:16
Lokalizacja: Chechło
Pochwały: 59
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Zapieczone tłoczki hamulcowe

Postprzez ADAM SP3WXO » 27 kwi 2009 18:33:00

Po wypadzie w błoto na początku miesiąc miałem to samo. Wypchnąłem tłoczek przemyłem benzyną, pomownie nasmarowałem i działał bez zarzutu. Po sobotnim błocie stało się to samo, więc jutro czeka mnie powtórka z rozrywki :mrgreen:
ADAM SP3WXO
 

Re: Zapieczone tłoczki hamulcowe

Postprzez brum » 27 kwi 2009 18:53:35

Jeśli wyjmę tloczek z zacisku to nie ma problemu z ponownym włożeniem i chyba nie trzeba odpowietrzać? Robiłem to dawno temu i nie pamiętam :(
3.0 V6... '97...Federal Couragia MT 32", przedni most sztywny, winda, zderzak a'la Calmini, Snorkel, AVM...
Obrazek
Avatar użytkownika
brum
Maruda
Maruda
 
Posty: 9336
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:47:16
Lokalizacja: Chechło
Pochwały: 59
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Zapieczone tłoczki hamulcowe

Postprzez gregorp77 » 27 kwi 2009 18:56:05

Trzeba odpowietrzać,jak wyjmiesz tłoczek to rozszczelnisz układ hamulcowy
gregorp77
 

Re: Zapieczone tłoczki hamulcowe

Postprzez Czester 3477 » 27 kwi 2009 19:56:23

ja przed wyciągnięciem tłoczka zaciskam szczypcami morsa giętki przewód chamulcowy przy tym zacisku,potem popuszczam odpowiecznik na zacisku i sprężonym powietrzem przez tenże odpowietrznik wypycham tłoczek .po wyczyszczeniu i przesmarowaniu wciskam go do końca przy popuszczonym odpowietrzniku ,ściągam szczypce z przewodu i czekam aż płyn się przeleje.dalej to już normalne odpowietrzenie.
Avatar użytkownika
Czester 3477
Starszy Bywalec
Starszy Bywalec
 
Posty: 163
Dołączył(a): 15 mar 2009 14:28:49
Lokalizacja: Węgrzce Wielkie
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Zapieczone tłoczki hamulcowe

Postprzez Pawel » 27 kwi 2009 20:03:41

Czester 3477 napisał(a):ja przed wyciągnięciem tłoczka zaciskam szczypcami morsa giętki przewód chamulcowy przy tym zacisku,potem popuszczam odpowiecznik na zacisku i sprężonym powietrzem przez tenże odpowietrznik wypycham tłoczek .po wyczyszczeniu i przesmarowaniu wciskam go do końca przy popuszczonym odpowietrzniku ,ściągam szczypce z przewodu i czekam aż płyn się przeleje.dalej to już normalne odpowietrzenie.

Super rada :>: Ja po wyczyszczeniu prowadnic, posmarowałem je "miedzio-spray'em", jezeli zrobisz to sumiennie to, nie ma możliwości zapieczenia się tego elementu. Owym spray'em smaruję klocki hamulcowe w miejscach, w których stykają się z zaciskiem.
...albo Ty jesz, albo Ciebie jedzą...
Obrazek
A 3,1 TDI Long '95
bike MTB wegług własnej specyfikacji...
Citroen C8 HDI
honda transalp xl600v
bmw f650st
w razie w: 696445799
Avatar użytkownika
Pawel
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4398
Obrazki: 11
Dołączył(a): 23 mar 2008 20:02:00
Lokalizacja: Giżycko
Pochwały: 10
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: Zapieczone tłoczki hamulcowe

Postprzez marek92248 » 27 kwi 2009 20:11:56

Ja zapieczone tłoczki przerabiałem we frocie A i teraz we frocie B miałem to samo. Czyszczenie i smarowanie pomaga ale na krótko. Przy wymianie klocków oczysciłem i nasmarowałem i chodziło dobrze dwa miesiące. Jadąc do pracy na początku autko było zamulone a jak zatrzymalem sie na switlach to juz wiedzialem ze tłoczek stoi smród straszny. Lepiej wypompowac tłoczek póki jeszcze chodzi tłoczek przetrzeć bardzo drobnym papierem ściernym założyć nowe gumki i mieć z głowy. Ja tak zrobiłem i jest ok. Roboty może na dwie godzinki jak się ma dojście do dobrych narzędzi. P.S przy wymianie klocków tłoczek chodził całkiem nieźle ale okazało się że po naciśnięciu pedału nie cofał się minimalnie i to powodowalo ze klocek caly czas dotykał tarczy
Subaru Legacy Outback 3.0 H6 245km
Avatar użytkownika
marek92248
Starszy Przesiadywacz
Starszy Przesiadywacz
 
Posty: 277
Dołączył(a): 24 lut 2009 17:06:30
Lokalizacja: Gdańsk
Województwo: Pomorskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Zapieczone tłoczki hamulcowe

Postprzez brum » 01 maja 2009 19:10:17

Gdzie można kupić gumki co są na prowadnicach? Kupiłem zestaw naprawczy Autofren D4283 (20zł) ale brakuje w nim właśnie tych dwóch gumek co idą na zacisk.
3.0 V6... '97...Federal Couragia MT 32", przedni most sztywny, winda, zderzak a'la Calmini, Snorkel, AVM...
Obrazek
Avatar użytkownika
brum
Maruda
Maruda
 
Posty: 9336
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:47:16
Lokalizacja: Chechło
Pochwały: 59
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Zapieczone tłoczki hamulcowe

Postprzez kasalka » 01 maja 2009 22:59:24

Tych gumek nie ma właśnie w komplecie naprawczym, ale można kupić na tzw. metry gumę karbowaną i dociąć na wymiar (chodzi o prowadnice). Co do stosowania pasty miedzianej itp. to odradzam. Po oczyszczeniu cylinderków i zacisków, wymianie uszczelek posmarować tłoczki lekko płynem hamulcowym i wcisnąć do końca. Płyn po kilku hgamowaniach odparuje. Wolę jak tłoczki pracują na "sucho". wszelkie smary powodują zatrzymywanie się piachu i pyłu, ten gromadzi wilgoć i znowu tłoczki się zapiekają.
pier...e konwenanse
Pozdrawiam Łukasz
Avatar użytkownika
kasalka
Nałogowiec Ekstremalny
Nałogowiec Ekstremalny
 
Posty: 432
Obrazki: 18
Dołączył(a): 30 maja 2008 22:20:52
Lokalizacja: Stara Wieś
Pochwały: 2
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Zapieczone tłoczki hamulcowe

Postprzez Pawel » 02 maja 2009 07:05:24

Jeżeli używam pasty miedzianej to, nie na tłoczki tylko na klocki w miejscach, w których stykają się z zaciskami...
...albo Ty jesz, albo Ciebie jedzą...
Obrazek
A 3,1 TDI Long '95
bike MTB wegług własnej specyfikacji...
Citroen C8 HDI
honda transalp xl600v
bmw f650st
w razie w: 696445799
Avatar użytkownika
Pawel
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4398
Obrazki: 11
Dołączył(a): 23 mar 2008 20:02:00
Lokalizacja: Giżycko
Pochwały: 10
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: Zapieczone tłoczki hamulcowe

Postprzez wikked » 02 maja 2009 07:42:20

[quote="Pawel - Amor"]Jeżeli używam pasty miedzianej to, nie na tłoczki tylko na klocki w miejscach, w których stykają się z zaciskami...[/quote
Też tak robię :>:
wikked
 

Re: Zapieczone tłoczki hamulcowe

Postprzez konik » 02 maja 2009 09:17:33

Problemem jest nie tyle smarowanie tłoczka co prowadnicy zacisku. Ja przesmarowałem prowadnice założyłem gumki od jakiegoś VW i po roku znów były zapieczone. Może tam warto by dać smar miedziany? Przestrzegam wszystkich przed tą usterką występuje prawie bezobjawowo. Zapieczona prowadnica powoduje że klocek wewnętrzny zużywa się o wiele szybciej niż zewnętrzny do czasu aż zaczynają głośno pracować hamulce, ale wtedy już musimy wymienić tarcze :(
Dlatego warto sprawdzić co jakiś czas czy prowadnice się nie zapiekły albo przynajmniej czy klocki równo się zuzywają
Avatar użytkownika
konik
Podszyszkownik
Podszyszkownik
 
Posty: 1161
Obrazki: 3
Dołączył(a): 15 lut 2008 22:06:24
Lokalizacja: Starogard Gdański
Pochwały: 5
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: Zapieczone tłoczki hamulcowe

Postprzez ADAM SP3WXO » 02 maja 2009 21:26:07

KONIK na rację, prawie bez objawowo. Najczęściej czuć smród spalonych klocków hamulcowych. :mrgreen:

Co prawda u mnie jeszcze informację podsuwa ASB, gdyz poźniej się biego przełączają :D

Już dwa razy czyściłem zapieczone hamulce :killer: , zawsze po wypadzie w błoto :mrgreen:
ADAM SP3WXO
 

Re: Zapieczone tłoczki hamulcowe

Postprzez kasalka » 02 maja 2009 22:33:33

PAWEŁ. Masz rację nie sprecyzowałem mojej wypowiedzi. Prowadnice niech nawet pływają w oleju lecz największym problemem jest ich uszczelnienie. Niestety to są uroki zacisków pływających. Ja robię przegląd hamulców przy wymianie oleju. Odkręcenie śrub, oczyszczenie i posmarowanie nawet zwykłym smarem oraz w razie konieczności wymiana gumek karbowanych. To chyba jedyny sposób uniknięcia kłopotów z zapieczeniem.
pier...e konwenanse
Pozdrawiam Łukasz
Avatar użytkownika
kasalka
Nałogowiec Ekstremalny
Nałogowiec Ekstremalny
 
Posty: 432
Obrazki: 18
Dołączył(a): 30 maja 2008 22:20:52
Lokalizacja: Stara Wieś
Pochwały: 2
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Zapieczone tłoczki hamulcowe

Postprzez sebano79 » 17 lis 2009 16:03:53

Może komuś przyda się taki oto foto-poradnik:
http://forum.opel24.com/printview.php?t=22484&start=9
I ja również parę godzin temu regenerowałem zacisk. W moim zestawie naprawczym był komplet gumek:
Obrazek
Wypchnąłem tłoczek, wyczyściłem go jak i cylinder papierkiem wodnym. Z zewnątrz pilnikiem do metalu i szczotką drucianą. Na koniec srebrol (dla picu :) ) i zacisk jak nowy. O dziwo nie musiałem odpowietrzać całego układu tylko to jedno koło. Ważne, aby nie dopuścić do zbyt dużego ubytku płynu. Dolewałem dot3 - przezroczysty ale w zbiorniczku był zielony. Podobno można mieszać. Nie miałem czym zacisnąć przewodu więc zaślepiłem go wkręcając śrubę z miedzianymi podkładkami. Nie spieszyłem się z tym za bardzo ale pilnowałem , żeby z pojemniczka nie wybył płyn. Po wszystkim przejechałem parę km i jest git.
Niżej jeszcze parę fotek:
zacisk przed czyszczeniem:
Obrazek
i po tej operacji:
Obrazek
tłoczek również po czyszczeniu papierkiem wodnym:
Obrazek
wyczyszczony, gumki wymienione, pomalowany i założony na koło:
Obrazek
Obrazek
Mam nadzieję , że nie dobijam was tymi zdjęciami ale osobiście jestem wzrokowcem i tego typu pomoce dydaktyczne są mi zawsze bardzo pomocne :wink:
Obrazek
Avatar użytkownika
sebano79
Nałogowiec Ekstremalny
Nałogowiec Ekstremalny
 
Posty: 436
Obrazki: 5
Dołączył(a): 31 mar 2009 19:12:16
Lokalizacja: Drygały, Mazury
Pochwały: 2
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: Zapieczone tłoczki hamulcowe

Postprzez dolas » 13 sty 2010 17:07:49

witam
właśnie dzisiaj pytałem się w kilku sklepach o zestaw naprawczy do zacisków do mojego rydwanu (lewa tarcza czasami mi sie grzeje) i okazuje się, że dostepne sa dwa typy zależnie od typu hamulca
jeden zestaw to wspomniany tutaj Autofren D4283 (cena 25,58 zł) lub zamiennik Frenkit 260009 (~34 zł) - w tych zestawach znajduje się po dwie szt. uszczelniaczy 63x60x3 mm, dwie szt. pierścieni i ...nazwę to gumką falbanką:) oraz kapturek na odpowietrznik chyba
drugi typ to zestaw do hamulców "akebano" (??) oznaczony jako D4267 (~35 zł) - taki sam (typ, zamiennik) jest na zdjęciach powyżej (takie same elementy)
na pierwszy rzut oka oba zestawy mają elementy o takich samych wymiarach - różnią się ilością uszczelek i pierścieni, trochę inną "gumką falbanką" i w zestawie drugiego typu jest dodatkowa guma na prowadnicę albo coś takiego
i teraz mam pytanie - który typ zestawu pasuje, który jest właściwy??
a może to nie ma wiekszego znaczenia, poprostu zostanie mi trochę gumek...
dolas
 

Re: Zapieczone tłoczki hamulcowe

Postprzez dolas » 16 sty 2010 22:52:24

no to sam sobie odpowiem - D4267
dolas
 

Re: Zapieczone tłoczki hamulcowe

Postprzez damianEK691965 » 19 sty 2010 23:44:16

i co zostało czy :D nie bo ja mam problem u mnie są jeszcze chyba oryginalne bo żaden z tych zestawów nie wygląda tak jak u mnie ja w cylinderku na gumie mam jakąś metalową opaskę i nie wiem co to jest za różnica :oops: czy w ogóle jest :pomidor: więc gdyby ktoś był łaskaw mnie oświecić :idea:
kumho kl71 31' lift lekki snorkel winda dragon 1200HD było
Jest jeep cherokee4.0 lift plus BFG mt km2 31" zderzaki bagażnik i parę drobiazgów
isuzu 2.2 td pocięte 32" mieszacz błota
Avatar użytkownika
damianEK691965
Podszyszkownik
Podszyszkownik
 
Posty: 1055
Obrazki: 7
Dołączył(a): 13 cze 2009 13:48:59
Lokalizacja: Słupsk Gdynia
Pochwały: 1
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: Zapieczone tłoczki hamulcowe

Postprzez ADAM SP3WXO » 20 sty 2010 00:25:45

Rozmawiałem z mechanikiem i mówi, że nigdy się nie smaruje zacisków.

I chyba ma rację, gdyż po ostatnim wyczyszczeniu wszystkich zacisków z brudu, rdzy itp mam spokój i mimo, że błoto zaliczam często to nic się nie dzieje. A smar po prostu się zapieka w zacisku i jest :dupa:
ADAM SP3WXO
 

Re: Zapieczone tłoczki hamulcowe

Postprzez konik » 20 sty 2010 22:31:03

Adam tu chyba nikomu nie chodziło o smarowanie zacisków, tylko trzpienia prowadnicy zacisku w tulei.
Avatar użytkownika
konik
Podszyszkownik
Podszyszkownik
 
Posty: 1161
Obrazki: 3
Dołączył(a): 15 lut 2008 22:06:24
Lokalizacja: Starogard Gdański
Pochwały: 5
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Następna strona

Powrót do Układ hamulcowy



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron