Witamy !



[A] Sprzęgi automatyczne

Re: sprzegiełka automatyczne

Postprzez wikked » 14 kwi 2009 17:12:30

Moje wczoraj zdechły i jakoś specjalnie nie będzie mi ich brakować. Trochę mnie wkurzało jak strzelały a wczoraj już je dojechałem. Niestety błoto i prawie wtopa dały im dobrze więc ....... ale teraz będę kozak i nikt jakimś Jeepem nie będzie mnie robił jak leszcza (zrobi mnie z mniejszym uśmiechem na ustach ;)). Jeśli chodzi o brudzenie to przecież można zapiąć w terenie i nie używać (wajcha 2H). Uważam że manuale dają więcej możliwości. Ważne żeby na sobotę w Krakowie na "Krakowiance" je mieć.

Pozdrawiam W.
wikked
 

Re: sprzegiełka automatyczne

Postprzez POPO » 16 kwi 2009 07:23:30

FROTERKA napisał(a):Są gorsze, bo trzeba brudzić buty i ręce. :?

Jaki z tego wniosek ? Każdy chwali, co ma. :boss:

Dokładnie czasmi przewaznie w zimie potrzebujesz chwilowo załączyc 4x4 bo ci tył ślizga i wtedy wajcha na 4x4 i jazda pózniej cofasz i dalej 2x4 (przy automatach)- nic sie nie brudzisz załaczasz rozłączasz wszystko z kabiny bez wychodzenia
Ale będąc w sytuacji brak ruchu do przodu nie jestes wstanie tego zrobic wiec manuale mają swoj plus wysiadasz załączasz i masz pewne że 4x4 załączone
Każde rozwiazanie ma swoje "+" i "-" sam sie zastanawiam czy manuale czy automaty w teren prawie nie jezdze głównie miasto, budowy, "lekki teren". Sądze że automaty to poprostu wygoda ale brak pewności załaczenia i potrzeba ruszenia aby załaczyc częściowo dyskfalifikuje to rozwiązanie.
Pożyjemy zobaczymy ;)
P.S. wszystkie odpowiedzi są czysto teoretyczne podparte niewielką wiedzą własciciela w w/w temacie :)
ObrazekObrazekObrazek

" :)))))
....)))))

POPOfon - 733530005
POPO
Starszy Nałogowiec
Starszy Nałogowiec
 
Posty: 367
Dołączył(a): 08 gru 2008 14:44:26
Lokalizacja: Bielsko Biała
Województwo: Śląskie
Samochód: Frontera A 2.4i Long 1991-1995

Re: sprzegiełka automatyczne

Postprzez Pawel » 16 kwi 2009 16:37:11

Ile osób, tyle opinii... Ja zimą, kiedy spadł pierwszy śnieg, zapiąłem manuale :gears: i zozpiąłem, gdy się zima skończyła...
Ostatnio edytowano 16 kwi 2009 20:02:09 przez Pawel, łącznie edytowano 1 raz
...albo Ty jesz, albo Ciebie jedzą...
Obrazek
A 3,1 TDI Long '95
bike MTB wegług własnej specyfikacji...
Citroen C8 HDI
honda transalp xl600v
bmw f650st
w razie w: 696445799
Avatar użytkownika
Pawel
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4398
Obrazki: 11
Dołączył(a): 23 mar 2008 20:02:00
Lokalizacja: Giżycko
Pochwały: 10
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: sprzegiełka automatyczne

Postprzez Czester 3477 » 16 kwi 2009 19:57:35

potrzeba ruszenia aby załaczyc częściowo dyskfalifikuje to rozwiązanie.


Nie musisz ruszyć aby automaty się załączyły.Wystarczy zapiąć przedni napęd,włączą je kręcące się półosie w momencie kiedy będziesz ruszał.
Avatar użytkownika
Czester 3477
Starszy Bywalec
Starszy Bywalec
 
Posty: 163
Dołączył(a): 15 mar 2009 14:28:49
Lokalizacja: Węgrzce Wielkie
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

podkladki sprzegielek automatycznych

Postprzez kuba141 » 20 kwi 2009 21:15:25

witam,
szukam podkladek zalaczajacych sprzegielka, jesli ktos ma takowe to chetni kupie.

/mam sprzegielka jakos inaczej poskladane i wlaczone na stale/
kuba141
 

Re: podkladki sprzegielek automatycznych

Postprzez Pawel » 20 kwi 2009 21:45:52

Masz na myśli automaty :?: Możesz dokładniej opisać usterkę... :?:
...albo Ty jesz, albo Ciebie jedzą...
Obrazek
A 3,1 TDI Long '95
bike MTB wegług własnej specyfikacji...
Citroen C8 HDI
honda transalp xl600v
bmw f650st
w razie w: 696445799
Avatar użytkownika
Pawel
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4398
Obrazki: 11
Dołączył(a): 23 mar 2008 20:02:00
Lokalizacja: Giżycko
Pochwały: 10
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: sprzegiełka automatyczne

Postprzez Bartmin » 13 cze 2009 20:32:36

Cześć. Szukałem na forum informacji na temat czyszczenia automatów, ale niestety linki podane wcześniej są już nieaktualne. Dzisiaj próbowałem wyczyścić automaty bo nie chcą mi się załączyć i :
1. Były bardzo zajechane smarem
2. Automat od strony kierowcy nie chciał wyjść
3. Wyczyściłem i nadal się nie załączają

Ten który udało mi się zdjąć wyczyściłem rozpuszczalnikiem i pędzelkiem, ten którego nie zdjąłem wytarłem szmatą i usunąłem smar.

Automaty zdejmowałem w ten sposób, że po zdjęciu koła odkręcałem 6 śrub, zdejmowałem ten dekielek i obudowę, a część wewnętrzna sama schodziła z piasty, łącznie z takim pierścieniem który był najgłębiej.

W tym który nie chciał zejść zdjąłem tylko dekielek i obudowę, niczego więcej nie mogłem ruszyć.
Ktoś wie co mogło być nie tak? Czy jest tam jakiś zimmering albo zawleczka której nie widziałem i co może być przyczyną tego, że napęd się nie załącza ? Dodam tylko, że jak na moje oko ząbki były ok.

Wiem, że mówi się , że m,anuale są najlepsze ale na razie z powodu braku funduszy nie mogę sobie ich kupić. Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam
Bartmin
 

Re: sprzegiełka automatyczne

Postprzez Fazi » 13 cze 2009 21:32:09

A segery były ? czy automat ci sam zszedł ?
telefon ** 503 588 503 ** lub fazi@post.pl................... PRIV czytam sporadycznie, wolę mail !!!
Fazi
Przesiadywacz
Przesiadywacz
 
Posty: 220
Dołączył(a): 13 wrz 2007 06:38:40
Pochwały: 3

Re: sprzegiełka automatyczne

Postprzez Bartmin » 14 cze 2009 22:12:48

Ten który zdjąłem sam zszedł zaraz po odkręceniu dekielka tak jakby wogóle niczym innym nie był przymocowany oprócz owego dekielka
Bartmin
 

Re: sprzegiełka automatyczne

Postprzez Bartmin » 14 cze 2009 22:14:50

P.S. czy segery to takie niby podkładki - zawleczki? Bo jeżeli tak to w tym który zszedł coś takiego latało luzem zatopione w smarze
Bartmin
 

Re: sprzegiełka automatyczne

Postprzez oposs » 15 cze 2009 07:19:19

Bartmin napisał(a):zszedł zaraz po odkręceniu dekielka

Bartmin napisał(a): coś takiego latało luzem zatopione w smarze

Prawdopodobnie to seger
Avatar użytkownika
oposs
Moderator
Moderator
 
Posty: 2227
Dołączył(a): 03 sie 2008 20:56:45
Lokalizacja: Warszawa/Łomianki/Czosnów
Pochwały: 4
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: sprzegiełka automatyczne

Postprzez Bartmin » 15 cze 2009 08:50:32

Czy w takim razie może to być przyczyną tego, że napęd jest niesprawny? Przy składaniu sprzęgiełka nie założyłem segra, ponieważ wtedy jeszcze nie wiedziałem, że coś jest nie tak. Jaki wpływ na działanie układu ma ten seger? Prawdę powiedziawszy, to nie wiem jak to się dzieje, że ruszając wajhą załączam lub rozłączam napęd, tzn co powoduje włączenie sprzęgieł. Gdybym wiedział może nie zadawałbym tylu pytań :)
Bartmin
 

Re: sprzegiełka automatyczne

Postprzez oposs » 15 cze 2009 10:01:29

Bartmin napisał(a):napęd jest niesprawny?

Niezalozenie segera skutkowac moze tym ze polos wysunie sie ze sprzegla albo na odwrot. Naped ci sie nie zalaczy bo zadziala mechanizm roznicowy w moscie
Bartmin napisał(a):ruszając wajhą załączam

...naped poprzez przekazanie momentu obrotowego ze skrzyni rozdzielczej na przedni wal napedowy
Avatar użytkownika
oposs
Moderator
Moderator
 
Posty: 2227
Dołączył(a): 03 sie 2008 20:56:45
Lokalizacja: Warszawa/Łomianki/Czosnów
Pochwały: 4
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: sprzegiełka automatyczne

Postprzez Bartmin » 15 cze 2009 14:39:36

A z wału napędowego w dużym skrócie na półośki na których znajdują się sprzęgiełka. I właśnie nie wiem jak to jest, że sprzęgiełka połączone są z półośką tylko wtedy, gdy mam 4l lub 4h, a gdy zrobię 2h i trochę cofnę już nie są połączone. Czy tam się jakoś ta półośka cofa i wychodzi ze sprzęgiełka, czy jeszcze inaczej to działa? Zastanawia mnie samo działanie sprzęgiełek, jak to jest, że się zazębiają a później na życzenie odłączają? Rozkręcę to jeszcze raz w weekend, założę ten seger i spróbuję zrozumieć, ale jeżeli komuś się chce napisać to chętnie przeczytam o co tam chodzi.
Bartmin
 

Re: sprzegiełka automatyczne

Postprzez oposs » 15 cze 2009 16:21:53

Bartmin napisał(a):półośka cofa i wychodzi ze sprzęgiełka

Tak jest w B
Bartmin napisał(a):samo działanie sprzęgiełek [...] się zazębiają a później na życzenie odłączają

Ruch poloski powoduje samoczynne ich zalaczenie. Sam musisz sobie zobaczyc, trudne do wytlumaczenia
Avatar użytkownika
oposs
Moderator
Moderator
 
Posty: 2227
Dołączył(a): 03 sie 2008 20:56:45
Lokalizacja: Warszawa/Łomianki/Czosnów
Pochwały: 4
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: sprzegiełka automatyczne

Postprzez szymon.ha » 15 cze 2009 18:53:20

No dość, bo wychodzi mi na to, że jesli pół oś obraca się do przodu i zazębia z kołem, to gdy samochód potoczy się swobodnie do tyłu to się rozłączy. I aby rozłączyć to trzeba by bujnąć auti w tył, bez napędu,
Avatar użytkownika
szymon.ha
Diler
 
Posty: 3515
Obrazki: 2
Dołączył(a): 08 mar 2009 23:03:38
Pochwały: 16
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: sprzegiełka automatyczne

Postprzez oposs » 16 cze 2009 07:07:56

szymon.ha napisał(a):gdy samochód potoczy się swobodnie do tyłu to się rozłączy

Mylisz sie, polosie beda sie krecic bo przod z tylem jest spiety przez skrzynie rozdzielcza. Nacisniecie pedalu sprzegla nic tu nie zmienia.
szymon.ha napisał(a):I aby rozłączyć to trzeba by bujnąć auti w tył, bez napędu

Oczywiscie wajcha na 2H
Avatar użytkownika
oposs
Moderator
Moderator
 
Posty: 2227
Dołączył(a): 03 sie 2008 20:56:45
Lokalizacja: Warszawa/Łomianki/Czosnów
Pochwały: 4
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: sprzegiełka automatyczne

Postprzez Bartmin » 19 cze 2009 17:44:19

Siemanko! Udało mi się naprawić napęd 4x4. Okazało się, że przyczyna rzeczywiście leżała w segerze. Nie mogłem go normalnie założyć bo półośka za bardzo się schowała więc dokręciłem łożysko dosłownie o pół obrotu i się udało. Jest dużo lepiej niż było zanim się zepsuło. Napęd załączył się cicho, przez chwile nawet nie wiedziałem, że działał (zawsze coś mi stuknęło na początku a teraz nic). Tak więc opłacało się rozebrać, przeczyścić i poprawnie złożyć. mimo to nadal nie wiem jak to działa :) Pozdrawiam i dzięki za podpowiedzi.
Bartmin
 

Re: sprzegiełka automatyczne

Postprzez sledz » 19 cze 2009 22:33:09

,, bo półośka za bardzo się schowała ''

To było wkręcić śrubę chyba fi 8 w otwór w środku półosi i wyciągnąć półośkę.???
sledz
 

Re: sprzegiełka automatyczne

Postprzez domel » 01 lip 2009 17:18:27

Witam
Mam pytanie odnośnie sprzęgiełek manualnych. mam do wyboru firmy:
superwinch--625PLN
AVM--590PLN

Które z nich lepsze
?????
domel
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Układ przeniesienia napędu



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości